جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

معرفی رشته پزشکی

اکثر بچه های تجربی،قبل از کنکور لااقل یک بار به پزشک شدن خودشون فکر کردن.
پزشکی رو صرفا یه منبع درآمد خوب نبینید، گرچه پزشکی رشته کم درآمدی هم نیست ولی اگه برای پولدار شدن میخواید پزشک بشید، بهتره یه کم بیشتر فکر کنید. برای پولدار شدن راههای به مراتب آسونتری هم وجود داره.خیلی هم زودتر به نتیجه میرسید.

کل دوره ی دکترای عمومی پزشکی ۶ونیم سال طول میکشه(تا سال ۹۶ دوره ی پزشکی عمومی ۷ساله بود) ک این دوران خودش در ۴ مرحله آموزش داده میشه:
1-دوره علوم پایه ک از سال ۹۶ ب مدت ۲سال یعنی ۴ترم طول میکشه و قبل از اون ۲ونیم ترم بود
2-فیزیوپاتولوژی به مدت ۲ ترم
3-دوره استاجری(کسترنی) به مدت۴ترم
4-دوره اینترنی به مدت ۱۸ ماه یا سه دوره ۶ ماهه
در دو سال اول در مقطع #علوم_پایه قرار دارین. درسهای عمومی از جمله درسهای گروه معارف دروسی مانند مبانی کامپیوتر، ادبیات فارسی، زبان های انگلیسی عمومی و تخصصی و تربیت بدنی ارایه میشوند. درسهای تخصصی مانند بافت شناسی، فیزیولوژی، پاتولوژی، آناتومی، میکروب شناسی و … ارایه میشوند. از مهمترین ویژگی های این رشته، واحدهای گروه میکروب شناسی از جمله باکتری شناسی، انگل شناسی، قارچ شناسی، حشره شناسی و … می باشد که از درس های سخت و نفس گیری است که حافظه و تمرکز زیادی نیاز دارد.درس های گروه بهداشت و خانواده هم در این دو سال ارایه می شوند
بعد اتمام این دوره، در آزمون جامع اول، آزمون جامع علوم پایه شرکت میکنین وپس از قبولی وارد دوره فیزیوپاتولوژی میشین
امتحانات این دوره به طور معمول از همه رشته های دانشگاهی زمان بیشتری می برن و گاهی تا اواسط تابستان مشغول گذراندن امتحانات هستین. وهمانطور ک میدونین شروع ترم تحصیلی جدید در همه دانشگاهها از اواسط شهریوره، پس فقط سه چهار هفته تعطیلات خواهید داشت.
:دوره #فیزیوپاتولوژی با شناخت علایم بیماری ها(سمیولوژی)، داروشناسی وپاتولوژی اختصاصی
همراه می باشد در قالب کورس های(COURSE) امتحانی شکل می گیرد.
این دوره به صورت کورس های ماهانه برگزار می شود و در آخر هر ماه، امتحان هر کورس برگزار می شود. در آخر این دوره با گذراندن واحدهایی مانند آمار و پرشکی قانونی، شما وارد دوره ی سوم پزشکی (استاجری) می شوید.
دوره ی #استاجری که به مدت ۴ ترم برگزار میشود و با دو بخش مختلف جراحی و داخلی آغاز می شود، دانشجو در هر بخش بیمارستان از جمله کودکان، زنان، داخلی، جراحی و… ۱ الی ۳ ماه آموزش می بیند و در آخر هر بخش پس از آزمونی که مهارتهای عملی و دانش نظری او سنجیده می شود به بخش بعدی راه می یابد. در پایان این دوره، آزمون جامع دوم برگزار می گردد (آزمون پره اینترنی) و فرد پس از کسب نمره ی قبولی به دوره ی کارورزی بالینی (اینترنی) انتقال می یابد.
در دوره #اینترنی که در سه بخش ۶ ماهه برگزار می شود، دانشجو کشیک های پزشکی در بخش های مختلف را تجربه می کند. گزارشهای صبحگاهی و معاینه ی مریض ها از جمله ویژگیهای این دوره است. درس های دوره ی فیزیوپاتولوژی و استاجری به صورت تکمیلی تر و کلینیکال تر (بالینی تر) آموزش داده می شوند و در هر بخش آزمونی به عمل می آید. در این دوره حقوق مختصری به دانشجو تعلق می گیرد. در بعضی از دانشگاهها دانشجویان اینترن، مُهر با شماره ی دانشجویی دارند. در پایان این دوره، شما فارغ التحصیل می شوید و به شما شماره ی نظام پزشکی تعلق میگیرد.
بازه ی #درآمد برای یک پزشک عمومی به عوامل متعددی وابسته است از جمله: تجربه ی طبابت، محل مطب و نحوه ی برخورد با بیماران.
میانگین درآمد ماهیانه پزشکان عمومی از ۳ تا ۸ میلیون تومان گزارش شده است که با توجه به شرایط می تواند کمتر یا بیشتر باشد
از جمله #مشکلات رشته ی پزشکی، طولانی بودن دوره و طاقت فرسا بودن آن است.محروم بودن از تعطیلات و تفریحات متداول هم سن و سالانتان و نداشتن درآمد تا پایان دوره ی تحصیلتان.
بر همگان روشن است که مواجهه با صحنه های دلخراش مرگ، خونریزی و جراحتهای شدید، کم کم بر روحیاتتان تاثیر منفی می گذارد. پس این رشته مناسب کسایی هست که توانایی تطابق با شرایط سخت آن را داشته باشن.
و در کلام آخر همه ی شغل ها و رشته ها قابل احترام و مورد نیاز جامعه هستند. نشان دادن زیر و بم یک رشته و سختیها و بازار کار اون کمک می کند تا بهتر تصمیم بگیرین، تا آینده ای روشن برای خودتون و جامعه تون رقم بزنید. براتون از همه ی سختی ها گفتم و دلسردتون کردم؟!
اگر نجات دادن جان انسانهابراتون با ارزشه؛ اگه می خواین از احساس لذت برگردوندن یه انسان به زندگی لبریز شید؛اگه می خواهین زندگیتون صرف کمک کردن به انسانهای دیگه بشه؛ این غولهای کوچک و بزرگ شما رو درمانده نخواهند کرد،قدم تو راه بی برگشت بزارید
موفق باشید⚘
عذرا موسی زاده دانشجوی ترم ۸پزشکی تبریز و مشاور گروه آموزشی زیست باما

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید