نحوه ساخت دنای نوترکیب

یه تعداد از دنا ها وجود دارن که ترکیبشون رو نو می کنن یعنی یه تعداد ترکیبات جدیدی بهشون اضافه میشه و دنای نوترکیب به وجود میاد.

میخایم ببینیم که چجوری به یه دونه دنا قطعه جدیدی وارد میشه. مثلا یه قطعه از یه سلول دنای ممد رو میبرن و می برن به دنای سلول حسنعلی اضافه می کنن در نتیجه سلول حسنعلی که قطعه دنای ممد رو دریافت کرده میشه سلول نوترکیب با دنای نوترکیب

برای این کار اول باید بیان دنای اولیه رو برش بدن  و یه قطعه از اون جدا کنن. برای برش دنا هم از آنزیم هایی به نام آنزیم های برش دهنده استفاده میکنن. این آنزیم مثه قیچی می مونن میرن  یه جا های مخصوصی روی دنا رو شناسایی می کنن و بعد قیچیش می کنن.

اون بخش هایی از روی دنا که آنزیم برش دهنده اون رو شناسایی می کنه بهش جایگاه تشخیص انزیم گفته میشه. جایگاه تشخیص انزیم برای هر آنزیم منحصر به فرده. مثلا آنزیم EcoR1 میاد توالی GAATTC و رشته مکملش رو شناسایی می کنه و بین نوکلئوتید های گوانین دار و آدنین دار برش میده.

پیوندی که اینجا شکسته شد چه پیوندی هست؟

پیوند فسفودی استر

خب بعد از این که یه قطعه رو با آنزیم برش دهنده جدا کردن اینبار میان با همین آنزیم رو دنایی که قراره قطعه بهش اضافه بشه برش ایجاد می کنن.

بعد از این کار آنزیم لیگاز که بهش اتصال دهنده هم گفته میشه میاد بین قطعه جدید و دنای میزبان اتصال برقرار می کنه.

مثه این میمونه شما یه نخی رو با قیچی از وسط ببرین بعد بیاین یه نخ رو اضافه کنین و با نخ اولیه سرهاشون رو گره بزنین!!!

مطالب بیشتری بخوانید ...

حواس
zistbama

حواس پیکری

بچه ها ما حواس رو تو دو گروه میایم تقسیم بندیشون می کنیم: حواس ویژه حواس پیکری حواس ویژه همونطوری که از اسمش هم پیداست

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *