پوشش هسته و مراحل نابودی اش!

میخایم در مورد مراحل تقسیم میتوز یا همون رشتمان صحبت کنیم و هدف از این مطلب هم این است که بدونین پوشش هسته تو کدوم مرحله از مرحله میتوز از بین می رود.

مراحلی از رشتمان که با از بین رفتن پوشش هسته درگیر هستند شامل مراحل زیر هستش:

پروفاز: 

رشته های فامینه که قبلا همانند سازی انجام داده بودند؛ در این مرحله شروع به فشرده شدن می کنند. زمانی که رشته ای فشرده می شود قاعدتا ضخیم تر خواهد شد.

قبل از مرحله پروفاز به خاطر نازک بودن رشته ها نمی توان فامینه را با میکروسکوپ نوری مشاهده کرد اما در این مرحله به تدریج رشته های فیمانه قابل مشاهده می شوند.

جفت میانک یا همان سانتریول در این مرحله به دو سمت یاخته حرکت می کنند. جفت میانک ها نیز در مرحله G2 تعداد شان دو برابر شده بود. هر جفت میانک از دو میانک تشکیل شده است که دارای آرایش عمود بر هم هستند. در پروفاز هر جفت میانک به یک قطب یاخته حرکت می کند. در نتیجه در هر یک از دو قطب هسته یک جفت میانک مشاهده می شود. بین جفت میانک ها نیز رشته های دوک تقسیم تشکیل می شود. رشته های دوک نیز همانند جفت میانک ها ساختار پروتئینی دارند.

در مرحله پروفاز علاوه بر موارد گفته شده پوشش هسته نیز شروع به از بین رفتن می کند .

پرومتافاز:

گفتیم که در مرحله پروفاز میانک ها به قطب یاخته ها می روند؛ و پوشش هسته نیز شروع به تخریب شدن می کند. دلیل تخریب شدن پوشش هسته این است که رشته های دوک تقسیم که بین میانک ها شکل گرفته اند خود را به فام تن ها برسانند. شبکه آندوپلاسمی نیز چون به پوشش هسته متصل است با از بین رفتن پوشش هسته از بین می رود. با از بین رفتن پوشش هسته رشته های دوک به سانترومر فام تن ها متصل می شوند.

از توضیحات بالا باید متوجه شده باشین که نکته چیه!

اصل ماجرا اینه که پوشش هسته در مرحله پروفاز شروع بع تجزیه شدن می کند و در مرحله پرومتافاز پوشش هسته به طور کل به همراه شبکه آندوپلاسمی از بین می رود.

4.5/5

برای دوستاتم بفرست بخونن :)

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *