روش سه روز یک بار چرا و چگونه؟!
می 24, 2019
تحلیل کتاب خیلی سبز (زیست شناسی)
جولای 20, 2019

یاخته عصبی

سلام بچه های گل گلاب، خسته نباشید.امروز براتون سعی کردیم درسنامه بخش یاخته های بافت عصبی رو آماده کنیم که مربوط میشه به فصل اول زیست یازدهم.

فصل اول زیست یازدهم در کل درمورد بافت عصبی براتون توضیح میده اما چیزی که براتون مهمه صد در صد کنکوره! از این فصل بی برو برگرد تو کنکور سوال داریم حالا اگه سوال مستقیم هم نیاد صد در صد سوال غیر مستقیم از این بخش طراحی میشه.حالا ما چیکار کردیم؟! ما اومدیم ریز به ریز تمام بخشای کتاب رو شخم کردیم براتون همه نکاتش رو در آوردیم و در اختیارتون قرار دادیم.

با ما همراه باشین باهم دیگه می ترکونیم…

درسنامه بخش اول صفحه 2:بافت عصبی خود به تنهایی از یاخته های عصبی تشکیل نشده است در حالی که در بافت عصبی علاوه بر یاخته های عصبی یاخته های پشتیبان نیز دیده می شود. حواستان باشد! طراحان سوال از این نکته نهایت استفاده را می برند و جای عبارت یاخته عصبی و بافت عصبی را عوض می کنند.
یاخته های پشتیبان همان نوروگلیا می باشد که در بافت عصبی موجود می باشد. علت نام گذاری این یاخته ها به یاخته های پشتیبان این می باشد که از یاخته های عصبی پشتیبانی می کند. به عبارت دیگر یاخته های پشتیبان وظیفه تغذیه و حفاظت از یاخته های عصبی را بر عهده دارند.
یاخته های عصبی دارای سه عملکرد می باشند.( باز هم دقت داشته باشید یاخته های عصبی دارای سه عملکرد می باشند نه بافت عصبی!) ابتدا این یاخته ها تحریک پذیر هستند. یعنی این که اگر محرکی در محیط وجود داشته باشد باعث تحریک یاخته های عصبی می شود و در نتیجه آن پیام عصبی تولید می شود. به عبارتی دیگر لازمه تولید پیام عصبی تحریک پذیری این یاخته ها می باشد.
بعد از آن که پیام عصبی در این یاخته تولید شد در طول یاخته پیام عصبی باید هدایت شود. پس یکی از عملکرد های دیگر این یاخته ها هدایت پیام عصبی می باشد. مهم!پیام عصبی تولید شده اگر هدایت نشود در همان مکان خود باقی می ماند در حالی پیام عصبی که در نتیجه تحریک تولید می شود باید هدایت شود و به سمت یاخته های عصبی دیگر حرکت کند تا خود را به مغز و یا نخاع برسانند. علاوه بر دو عملکرد گفته شده یاخته های عصبی دارای عملکرد دیگری نیز می باشند که این عملکرد انتقال پیام عصبی نامیده می شود. در انتقال، پیام عصبی که در یاخته عصبی تولید و هدایت شده است به سمت یاخته عصبی دیگر حرکت می کند. حالا تفاوت انتقال پیام عصبی و هدایت پیام عصبی چیست؟ در هدایت عصبی، پیام عصبی به یاخته دیگری وارد نمی شود بلکه پیامی که در یک یاخته عصبی تولید شده است در طول همان یاخته عصبی حرکت می کند در حالی که در انتقال پیام عصبی پیام عصبی تولید شده از یک یاخته عصبی به یک یاخته عصبی دیگر وارد می شود.
بخش دوم صفحه 2: یاخته عصبی خود از سه بخش تشکیل شده است که شامل: دارینه یا دندریت، آسه یا آکسون و جسم سلولی می باشد.
دارینه(دندریت): پیام عصبی که بر اثر تحریک عصبی در یاخته عصبی تولید می شود باید به سمت جسم سلولی یاخته عصبی بیاید( هر یاخته عصبی دارای یک جسم سلولی می باشد). رشته ای که پیام عصبی را به سمت جسم سلولی می آورد دارینه یا دندریت گفته می شود.
آسه(آکسون):پیام عصبی که توسط دارینه به جسم یاخته ای عصبی یا همان جسم سلولی وارد می شود توسط یک رشته عصبی دیگر به سمت انتهای یاخته عصبی می رود تا از ان جا به سمت اندام یا یاخته عصبی دیگری وارد شود. پس محلی که در آن پیام عصبی از یک یاخته عصبی به سمت یاخته عصبی دیگری می رود آسه یا اکسون می باشد.
نکته:اندازه رشته های آسه و دارینه با توجه به نوع یاخته عصبی متفاوت است که در کتاب درسی جدید انواع آن حذف شده است پس نیازی به خواندن آن نیست!
جسم یاخته ای: یاخته عصبی نیز مانند یاخته های دیگر دارای هسته می باشد که هسته یاخته های عصبی در جسم یاخته ای واقع شده است. پس جسم یاخته ای محل قرار گیری هسته عصبی می باشد. علاوه بر این جسم یاخته ای در سوخت و سازیاخته های عصبی نیز نقش دارد و سوخت و ساز این یاخته ها در محل جسم یاخته ای صورت می گیرد. از طرف دیگر جسم یاخته ای علاوه بر موارد فوق قابلیت دریافت پیام را نیز دارد یعنی ممکن است یاخته عصبی از یک یاخته عصبی دیگر پیام عصبی را از جسم یاخته ای دریافت کند.
حواستان باشد! همان طور که گفتیم دارینه پیام عصبی را از یاخته عصبی دیگر دریافت و به سمت جسم یاخته ای می آورد در حالی که ممکن است پیام عصبی از یاخته عصبی دیگر مستقیم وارد جسم یاخته ای یاخته عصبی دیگر وارد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *