جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

ادرار، از شروع کار تا فرجام خود!

ادرار در کل از سه فرایند تشکیل می شود، یعنی سه فرایند در نهایت ادرار را به وجود می آورد و هر کجا که یکی از این سه فرایند وجود داشته باشد می گوییم که در تشکیل ادرار نقش دارد حال این سه فرایند کدام ها هستند؟

تراوش

بازجذب

ترشح

تراوش: وقتی خون با سرعت وارد بخش گلومرولی می شود با فشار به داخل کپسول بومن تراوش می کند. به ای فرایند می گوییم تراوش. ( گلومرول در داخل کپسول بومن که بخشی از نفرون هست قرار دارد)

بچه ها دقت کنین ما یه بخش گلومرولی داریم که شبکه مویرگی هست و داخلش خون جریان داره؛ یه نفرون داریم که از بخش های مختلف شامل: کپسول بومن، لوله پیچ خورنده نزدیک، لوله هنله و لوله پیچ خورنده دور تشکیل شده است.

این که همیشه به یادتون باشه نفرون یا گردیزه چی هست، گلومرول چی هست، کپسول بومن چی هست و اینا رو از هم تفکیک کنین خیلی کمک می کنه بتونین این درس را به یاد بسپارین

ترشح: وقتی بعضی مواد به داخل ادرار از داخل رگ هی خونی وارد می شود می گوییم ترشح صورت گرفته است که هم در بخش های مختلف نفرون و هم در مجرای جمع کننده ادرار وجود دارد.

بازجذب: دقیقا برعکس فرایند ترشح است یعنی در بازجذب از داخل ادرار بعضی از مواد وارد رگ های خونی می شود. ترشح را هر کجا داشته باشیم بازجذب نیز در ان جا وجود دارد. اما دقت کنین ترشح هر جا وجود داشته باشد آن جا بازجذب قطعا نداریم!

ترکیب ادرار تا زمانی که این سه فرایند وجود داشته باشد در حال تغییر است. چون در لوله جمع کننده ادرار نیز بازجذب وجود دارد پس در این لوله نیز ترکیب ادرار در حال تغییر است اما بعد از این که لوله جمع کننده ادرار، ادرار را وارد لگنچه کرد ترکیب ادرار دیگر دچار تغییر نمی شود. چون در لگنچه ما نه ترشح دارین نه بازجذب داریم و نه تراوش.

بعد از لگنچه نیز چون این سه مرحله دیگر وجود ندارد ترکیب ادرار تغییر نمی کند. ادرار از لگنچه وارد میزنای می شود. از هر کلیه ما یک میز نای خارج می شود و ادرار را به مثانه می آورد. 

ادرار در مثانه جمع می شود و در نهایت به وسیله میزراه از بدن دفع می شود. 

میز راه در بدن ما یک عدد وجود دارد! اما میزنای دو تا داریم چون از هر کلیه یک میزنای خارج می شود.

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید