جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

انواع تقسیم و تولید مثل ( جنسی و غیر جنسی)

انواع تقسیم شامل میوز و میتوز است که به لطف فرهنگستان به این دو نوع تقسیم رشتمان و کاتسمان نیز گفته می شود. در ارتباط با مراحل تقسیم رشتمان و کاربرد های آن خواندیم و گفتیم که تقسیم رشتمان برای رشد و ترمیم و نمو استفاده می شود در حالی که تقسیم کاستمان برای تولید مثل جنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع تولید مثل نیز به دو نوع جنسی و غیر جنسی تقسیم می شود. در تولید مثل جنسی تقسیم کاستمان یا همان میوز باعث ایجاد گامت می شود و معمولا دو جنس نر و ماده در این نوع تقسیم دارای نقش هستند در حالی که در تولید مثل غیرجنسی یک نوع جنس باعث ایجاد تقسیم می شود.

  • کاتسمان چرا انجام می شود؟

این نوع تقسیم برای تولید مثل جنسی صورت می گیرد و در این نوع تقسیم تعداد فام تن ها نصف می شود. یادتان باشد تعداد فام تن ها در یاخته های پیکری هر گونه ثابت است. به عنوان مثال در یاخته های پیکری انسان تعدام فام تن ها 46 عدد می باشد. حال گفتیم که در تولید مثل جنسی دو جاندار نر و ماده نقش دارد و یاخته ها جنسی جاندار نر و ماده باهم ترکیب می شود.

حال اگر دو یاخته که هر کدام دارای 46 کروموزم است باهم ترکیب شود یک یاخته 92 کروموزومی به وجود می آید در حالی که تعداد فام تن ها در انسان 46 عدد است. برای جلوگیری از این اتفاق چه فرایندی انجام می شود؟ برای این که تعداد فام تن ها ثابت باشد یاخته های جنسی با تقسیم کاستمان به وجود می آید و در این تقسیم تعداد فام تن ها نصف می شود. در نتیجه یک یاخته 23 کروموزومی به وجود می آید.

پس یاخته های جنسی با تقسیم میوز به وجود می آید تا تعداد فام تن ها در یاخته جاندار جدید با جاندار والد برابر باشد.

در تولید مثل جنسی هسته دو یاخته جنسی باهم ترکیب می شود و یک سلول تخم به وجود می آید از تقسیم این سلول تخم در نهایت جنین تشکیل می شود.

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید