جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

تحلیل تصویر کلافک – گلومرول

سرخرگ آوران وارد کپسول بومن می شود و کلافک ها را می سازد و سرخرگ وابران از کپسول بومن خارج می شود.
کلافک از شبکه مویرگی ساخته شده است و از جمله استثنائاتی است که سرخرگ به ین شبکه مویرگی وارد و سرخرگ نیز از آن خارج می شود.
نیم نکته : در جاهای دیگر بدن هر کجا که شبکه مویرگی وجود دارد سرخرگ به آن وارد و سیاهرگ از آن خارج می شه در حالی که در کپسول بومن هم سرخرگ وارد میشه هم سرخرگ خارج میشه البته تو کبد هم یه همچین اتفاقی میوفته که خواهید خوند.
کپسول بومن دورترین بخش نفرون نسبت به لوله جمع کننده ادرار می باشد.
سرخرگ وابران در ادامه اطراف لوله هنله و لوله پیچ خورنده نزدیک و دور می پیچد که به آن شبکه مویرگی دور لوله ای گفته می شود.
در بخش بالاروی لوله هنله شبکه مویرگی دور لوله ای حاوی خون روشن است در حالی که در بخش پایین روی لوله هنله خون شبکه مویرگی سیاه می شود زیرا بخش پایین روی لوله هنله انتهای شبکه مویرگی دور لوله ای می باشد.
نیم نکته : یعنی بعد این بخش سیاهرگ های کوچیکی به وجود میاد که خون تیره از شبکه مویرگی وارد اون میشه.
شبکه مویرگی دور لوله ای در نهایت به یکدیگر می پیوندند وسیاهرگ های کوچکی را به وجود می آورند که این سیاهرگ ها به یک سیاهرگ بزرگ ختم می شوند وو آن سیاهرگ از کلیه خارج می شود.
نیم نکته: دقت داشته باشید که یه دونه سیاهرگ تو کلیه وجود نداره چون سیاهرگ های کوچک زیادی وجود داره ولی یه دونه سیاهرگ از کلیه خارج میشه.
کلافک هایی که درون کپسول بومن قرار گرفته اند در بخش قشری کلیه قرار دارند لذا کپسول بومن و کلافک های درون آن در بخش مرکزی کلیه دیده نمی شود.

 

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید