جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

تغذیه و حفاظت از جنین

تغذیه و حفاظت از جنین بستگی به نوع جاندار متفاوت است. تغذیه جنین در پستانداران در ابتدا به عهده اندوخته غذایی تخمک است اما بعدا جفت وظیفه تامین موادغذایی جنین را بر عهده دارد. در حالی که در جانوران تخم گذار چون ارتباط غذایی بین جنین و مادر بعد از تخم گذاری صورت نمی گیرد به همین خاطر اندوخته غذایی تخمک در این جانوران زیاد است.

هر چقدر اندوخته غذایی تخمک زیاد باشد اندازه تخم نیز بیشتر خواهد بود.

در ماهی ها و دوزیستان چون دوران جنینی کوتاه است میزان اندوخته غذایی نیز کمتر است.

حفاظت از جنین در جانوران دارای لقاح خارجی: در این جانوران چون تخمک ها به محیط بیرون آزاد می شوند پس باید دارای لایه محافظت کننده باشد. لایه ژله ای و چسبناک اطراف تخمک ها باعث می شود که تخمک ها به هم بچسبند و از طرفی از تخمک محافظت می کند. پس از لقاح و تشکیل جنین، ابتدا لایه ژله ای از جنین در مقابل عوامل ناسماعد محیطی محافظت می کند و سپس جنین در حال رشد نیز می تواند از این لایه ژله ای تغذیه کند.

 

حفاظت از جنین در جانوران دارای لقاح داخلی: برای بررسی بهتر نحوه حفاظت و تغذیه از جنین در جانورانی که لقاح داخلی دارند می توانیم جانوران دارای لقاح داخلی را در دو گروه (خزندگان و پرندگان) و (پستانداران) مورد بررسی قرار داد.

گروه اول (خزندگان و پرندگان): این گروه از جانوران که تخم گذاری می کنند دارای پوسته ضخیمی در تخم خود می باشند که وظیفه حفاظت از جنین را بر عهده دارد. در خزندگانی مانند لاک پشت ها برای محافظت بیشتر لاک پشت ها تخم ها را با ماسه و خاک می پوشاند.

 

گروه دوم(پستانداران): پستانداران را می توانیم در سه گروه زیر تقسیم بندی کنیم:

پستانداران تخم گذار

پستانداران کیسه دار

پستانداران جفت دار

  • در این تقسیم بندی هر چقدر از بالا به پایین می آییم فرایند تغذیه و حفاظت از جنین نیز پیچیده تر و کامل تر می شود.

 


پستانداران تخم گذار: این پستانداران تخم را در بدن خود نگه می دارند اما کمی قبل از تولد جنین، تخم گذاری می کنند و روی تخم خود می خوابند تا فرایند رشد و نمو جنین کامل  شود.

مثال:پلاتی پوس


پستانداران کیسه دار: در این جانوران رحم ابتدایی وجود دارد و چون در این رحم شرایط برای رشد کامل جنین مهیا نیست، جنین به صورت نارس به دنیا می آید و وارد کیسه ای در جلوی شکم مادر می شود تا فرایند رشد و نمو جنین کامل تر شود. در کیسه جنین می تواند از غده های شیری نیز تغذیه کند.

مثال:کانگورو


پستانداران جفت دار: جنین در این جانوران در داخل رحم رشد و نمو می کند و از طریق اندامی به نام جفت می تواند مواد غذایی را از خون مادر دریافت و مواد دفعی را به خون مادر بدهد. نوزاد پس از تولد از غدد شیری مادر تا زمانی که بتواند زندگی مستقلی داشته باشد تغذیه می کند.


در پستانداران تخم گذار رحم وجود ندارد.

 

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید