جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

تومور

بدون شک تا الان کلمه تومور را شنیده اید و در برخی از بیماری ها افراد دارای
تومور در بخش های مختلف بدن خود هستند حالا سوال این جاست که این تومور چگونه
ایجاد می شود و یا از کجا می آید؟

تومور از هیچ جایی نمی آید بلکه در بدن خود ما اگر تقسیم یاخته ها به صورت بی
رویه انجام شود و یا تقسیم کنترل نشود در این صورت می گوییم در بدن فرد تومور
ایجاد شده است.

می دانیم که یاخته ها با تقسیم یاخته های جدید به وجود می آورند حال اگر این
تقسیم کنترل نشود و هزاران یاخته تولید شود که بدون کنترل ایجاد شده اند تومور به
وجود آمده است.

تومور خود دو نوع است:

·      
تومور
خوش خیم

 

·      
تومور
بدخیم

تومور خوش خیم: در تومور خوش خیم رشد کمتر از تومور بد خیم است و یاخته ها در همان جا که تولید می شوند می مانند اما در تومور بدخیم یاخته ها منتشر می شوند و به بافت های دیگر بدن نیز آسیب وارد می شود.

 

البته در تومور خوش خیم نیز احتمال آسیب دیدگی بافت مجاور وجود دارد و این امکان زمانی اتفاق می افتد که تومور خوش خیم اندازه بزرگی داشته باشد.

تومور خوش خیم همیشه کوچک نیست و ممکن است تومور خوش خیم نیز اندازه بزرگی داشته باشد که در این صورت بافت مجاور نیز آسیب می بیند.

اگر در سوالی اشاره شود که همواره در تومور های بدخیم به بافت های مجاور آسیب وارد می شود اشتباه است زیرا در تومور خوش خیم نیز این امکان وجود دارد.( در کتاب درسی نوشته شده است که معمولا تومور خوش خیم آنقدر بزرگ نمی شود که به بافت مجاور آسیب وارد کند.

گفتیم در تومور خوش خیم نیز می تواند تومور بزرگ شود. به عنوان مثال در لیپوما تومور به اندازه ای بزرگ می شود که در عملکرد طبیعی اندام ها اختلال ایجاد می کند. در لیپوما یاخته های چربی آنقدر تکثیر می شوند و در نتیجه یک توده چربی به وجود می آید. لیپوما نوعی تومور خوش خیم است.

تومور بدخیم: گفتیم ویژگی اصلی تومور خوش خیم این است که در جای خود باقی می ماند و معمولا به بافت های مجاور آسیب نمی زند در حلی که در تومور بدخیم یا همان سرطان تومور به بافت های مجاور نیز آسیب وارد می کند. یکی از مهم ترین ویژگی تومور بدخیم توانایی دگر نشینی یا همان متاسفاز در ان ها می باشد.

دگر نشینی یعنی چی؟

دگر نشینی یعنی این که توموری که در یک نقطه از بدن ایجاد شده است می تواند به وسیله جریان خون و یا دستگاه لنفی به دیگر نقاط بدن حرکت کند و در آن نقطه از بدن که وارد شده است دوباره یک تومور دیگر به وجود آورد.

پس سرطان همان تومور بدخیم می باشد که در اثر ایجاد تغییرات ژنتیکی کنترل چرخه یاخته ای انجام نمی شود و در نتیجه به صورت بی رویه یاخته تقسیم انجام می دهد و در نهایت سرطان به وجود می آید.

تومور های خوش خیم توانایی عبور از دیواره عروق لنفی را ندارند.

نحوه درمان سرطان

در ارتباط با روش های تشخیص کتاب درسی چیز خاصی نگفته به همین خاطر ما هم چیز خاصی نمی گیم. بافت برداری روشی است که برای تشخیص سرطان مورد استفاده قرار می گیرد و همان طور که از اسمش نیز پیداست در بافت برداری بخشی از بافت را که مشکوک به سرطان است را برداشته و مورد آزمایش قرار می دهند.

روش های درمان سرطان نیز شامل موارد زیر است:

  • جراحی
  • پرتو درمانی
  • شیمی درمانی

در مورد جراحی باز کتاب درسی هیچی نگفته ما هم هیچی نمی گیم اما در پرتو درمانی با استفاده از پرتو هایی یاخته هایی که به سرعت تقسیم می شوند تحت تاثیر پرتو های قوی قرار می گیرند تا از تقسیم ان جلوگیری کنند.

در شیمی درمانی نیز باز هدف یاخته هایی است که در حال تقسیم هستند در این روش با استفاده از دارو های خاصی تقسیم یاخته های سرطانی را سرکوب می کنند. البته در شیمی درمانی به خاطر مصرف دارو های قوی عوارض جانبی نیز برای بیمار به وجود می آید. این دارو ها یاخته های مغز استخوان، پیاز مو و پوشش لوله گوارش را دچار آسیب می کند. به عنوان مثال اگر یاخته های پیاز مو بمیرند فرد دچار ریزش مو می شود و در صورت آسیب به یاخته های مغز استخوان و پوشش لوله گوارش، خستگی و حالت تهوع به وجود می آید..

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید