جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

حالت های مختلف فتوسنتز وابسته به نور و مستقل از نور

فتوسنتز در دوحالت و در دو گروه انجام می شود که یکی از این حالت ها وابسته به نور می باشد و حالت دیگر مستقل از نور.

واکنش های وابسته به نور

وقتی گفته می شود مرحله ای وابسته به نور است به این معنی می باشد که در صورتی که نور در محیط وجود نداشته باشد این مراحل از فتوسنتز انجام نمی شود، این مراحل حتما در روز انجام میگیرند.

واکنش های مستقل از نور

در مرحله مستقل از نور، وجود نور خورشید مستقیما بر انجام شدن این مراحل تاثیری نمی گذارد. وچه نور باشد و یا نباشد این مراحل انجام می گیرند مثلا ممکن است در شب انجام بگیرند.
واکنش های وابسته به نور را واکنش های تیلاکوئیدی نیز می گوییم زیرا در گیاهان این واکنش ها در تیلاکوئید کلروپلاست انجام می شود
نکته: اگر سوالی مطرح شود که آیا همه واکنش های نوری فتوسنتز در تیلاکوئید انجام می شود؟ در این صورت جواب خیر می باشد زیرا در باکتری ها تیلاکوئید وجود ندارد و فتوسنتز در غشای باکتری انجام می شود.
در واکنش های نوری یا تیلاکوئیدی نور به تیلاکوئید می تابد و انرژی نور به اکترون هایی که در غشای تیلاکوئید قرار دارند منتقل می شوند و با انتقال این انرژی به آن ها باعث برانگیخته شدن اکترون ها می شود.
در برانگیخته شدن چه اتفاقی می افتد؟ اکترون در حالت عادی در تراز انرژی خنثی قرار دارد اما وقتی که انرژی مور خورشید به آن منتقل می شود باعث می شود تراز انرژی الکترون بیشتر و در نتیجه اکترون به اصطلاح برانگیخته شود. در این حالت الکترون دارای انرژی زیاد است و شروع به حرکت می کند و از فتوسیستمی که در آن قرار دارد خارج می شود.

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید