جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

دوربینی و نزدیک بینی

دوربینی و نزدیک بینی: در دور بینی و نزدیکی بینی کره چشم فرد بیش اندازه بزرگ یا بیش اندازه کوچک است به همین خاطر فرد تصویر اجسام را به درستی نمی بیند.

افرادی که نزدیک بین هستند تصویر اجسام نزدیک را به خوبی مبینند اما تصویر اجسام دور به دلیل اینکه در جلوی شبکیه تشکیل می شود به خوبی دیده نمی شود. (برای این که تصویر به درستی دیده شود باید پرتو های نور دقیقا روی شبکیه به هم برسند)

افراد دوربین هم برعکس افراد نزدیک بین کره چشم بیش اندازه کوچکی دارند و تصویر اجسام دور را به خوبی می بینند و تصویر اجسام نزدیک را به دلیل این که تصویر در پشت شبکیه تشکیل می شود نمی بینند.

  • نزدیک بینی و یا دوربینی می تواند به خاطر عدسی هم باشد به این صورت که اگر تحدب عدسی بیش از اندازه باشد تصویر در جلوی شبکیه تشکیل می شود و فرد نزدیک بین خواهد بود و اگر تحدب عدسی بیش از اندازه کم باشد در این صورت تصویر در پشت شبکیه تشکیل می شود و فرد دوربین خواهد بود.
  • در کل زمانی که تصویر جلوی شبکیه تشکیل می شود فرد نزدیک بین است و زمانی که تصویر در پشت شبکیه تشکیل می شود فرد دوربین است.
  • در افراد نزدیک بین کره چشم بیش از اندازه بزرگ است و پرتو های نور اجسام دورجلوی شبکیه به هم می رسند.
  • برای اصلاح چشم افراد نزدیک بین از عدسی واگرا استفاده می کنند تا پرتو های نور دیرتر به هم برسند و بر روی شبکیه متمرکز شوند.
  • کره چشم در افراد دوربین نیز بیش از اندازه کوچک است به همین خاطر برای اصلاح چشم این افراد از عدسی همگرا استفاده می کنند تا پرتو های نور زودتر به هم برسند و بر روی شبکیه متمرکز شوند.

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید