جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

مسیر حرکت اعصاب حسی

تمامی این گیرنده هایی که خواندیم در نهایت پیام عصبی تولید می کنند و این پیام ها به سمت مغز حرکت می کنند. ماهیت تمامی این پیام های عصبی یکسان است یعنی در واقع پیامی که در اثر گیرنده های بینایی تولید می شود با پیامی که در گیرنده های شنوایی تولید می شود یکسان است.

  • اگر ماهیت پیام ها یکسان است چرا ما پیام ها را به شیوه های مختلفی درک می کنیم؟

دلیل این که ما پیام های بینایی را به صورت تصویر می بینیم و پیام های شنوایی را به صورت صدا خواهیم شنید این است که هر یک از این پیام ها به محل ویژه ای در قشر مخ می روند. به عنوان مثال پیام بینایی که به لوب پس سری می رود دیگر پیام های شنوایی به آن ناحیه نمی رود.

مسیر پیام های بینایی:

به عنوان مثال پیام های بینایی پس از آن گه در گیرنده ها تولید شدند به سمت مغز حرکت می کنند. عصب بینایی ابتدا به ناحیه ای به نام کیاسمای بینایی می رود اما کیاسمای بینایی چیست؟

چون عصب چشم چپ به نمیکره راست و عصب چشم راست به نیمکره چپ می رود این عصب ها در جایی به هم می رسند و یک تقاطع را به وجود می آورند. به این تقاطع کیاسمای بینایی یا چلیپای بینایی گفته می شود.

عصب های بینایی پس از عبور از کیاسمای بینایی به تالاموس می روند در آن جا پردازش اولیه و تقویت صورت می گیرد و پس از آن به لوب پس سری خواهند رفت. اعصاب بینایی به قشرمخ لوب پس سری می روند و در ان جا پس از پردازش نهایی باعث می شوند که پیام را درک کنیم.

 

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید