جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

مسیر حرکت پرتو های نور تا شبکیه

برای این که ما بتونیم یه چیزی رو ببینیم باید پرتو های نور خودشون رو به شبکیه برسونن. چرا؟ چون گیرنده های نور تو شبکیه قرار دارن. گیرنده های نور چین؟ برو مطالب لینک زیر رو بخون که وضعت خرابه!

مقایسه گیرنده های نوری

خب عزیزان دل! حالا که میدونین گیرنده های چی هستن و کجا هستن باید این رو هم بدونین که پرتو های نور برای رسیدن به گیرنده ها چه مسیری رو طی می کنن.

به طور خلاصه پرتو های نور تو چشم ما از مسیر زیر عبور می کنن:

حالا یکی یکی اینا رو بررسی میکنیم تا مطلب کامل بره تو کله مبارکتون!

قرنیه: اولین جایی که پرتو های نور از اون عبور می کنن قرنیه هستش. تو قرنیه پرتو های نور دچار شکست میشن. بعضی کتابای کمک آموزشی نوشتن که اولین بخش از چشم که پرتو های نور اونجا میشکنه اشک هست!!!

اخه برادر من اشک کجا نوشته بخشی از چشم هست؟؟؟ ما داریم در ارتباط با بخش های مختلف چشم صحبت میکنیم که قرنیه تو خارجی ترین لایه کره چشم قرار گرفته.

از ویژگی های قرنیه جونم براتون بگه که قرنیه شفاف و بی رنگ هست و در ادامه صلبیه به وجود میاد.

نکته: شفاف بودن و سفید رنگ بودن باهم فرق داره. قرنیه شفافه مثله شیشه! صلبیه سفیده مثله گچ سفید دیوار

زلالیه: زلالیه مایع شفافیه که بین عدسی و قرنیه قرار گرفته. این مایع از کجا میاد؟ از مویرگ ها ترشح میشه و وظیفش هم اکسیژن و مواد غذایی قرنیه و عدسی رو میرسونه. یعنی این زلالیه نباشه قرنیه و عدسی از گشنگی میمیرن!

مردمک: مردمک درست وسط عنبیه یه سوراخه

بعضی از دانش آموزان که سابقه عضویت در انحمن نخبگان کشورس رو دارن سوال می کنن که استاد جنس مردمک چی هست؟ مردمک یه سوراخه سوراخ هم که جنس نداره تامام!

نور بعد از این که از قرنیه و زلالیه به سلامتی عبور کرد میاد از وسط مردمک رد میشه و خودش رو میرسونه به عدسی

عدسی: عدسی از اسمش مشخصه عدسی هست! هر چقدر قطر عدسی بیشتر بشه میزان شکست نور بیشتر میشه و هر چقدر قطرش کمتر بشه میزان شکست نور هم کم میشه. عدسی که تو چشم ما وجود داره عدسی همگرا هست. یعنی پرتو های نور خورشید رو به هم نزدیک میکنه و متمرکزشون میکنه روی شبکیه.

نکته: جالبه بدونین که عدسی نه ساختار سلولی داره و نه رگ خونی داره! تغذیه عدسی به عهده زلالیه هست. در ضمن زلالیه قرنیه رو هم تغذیه میکنه چون قرنیه هم رگ خونی نداره اما قرنیه برخلاف عدسی دارای ساختار سلولی هست.

زجاجیه: زجاجیه ماده ژله ای و شفاف هست که باعث میشه حالت کروی چشممون حفظ بشه. اونایی که عشق کله پاچه هستن موقعی که دارن کل پج رو میزنن به رگ چشم گوسفند بدبخت رو درمیارن. وقتی چشم رو فشار بدید یه حالت کروی ژله ای رو حس می کنین که به خاطر همین زجاجیه هستش

بچه جان زجاجیه مایع نیستا! سفید رنگ هم نیست! ژله ای و شفافه. بالامسان، دقت اله!!!

شبکیه: بعد از زجاجیه پرتو های نور به شبکیه میرسن و جام افتخار رو بلند می کنن. شبکیه محل گیرنده های نور هست و پرتو های نور با رسیدن به شبکیه به عشقشون میرسن و میرن به سمت مغز و از اینکارا!!!

حالا باز اگه سوالی بود ما در خدمتیم. یا حق

 

 

 

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید