جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

هورمون های گیاهی – محرک های رشد

در این پست در ارتباط با هورمون های گیاهی که در رشد نقش دارند و محرک رشد هستند صحبت می کنیم.

هورمون های گیاهی
نمودار جمع بندی تنظیم کننده های رشد

اکسین: این هورمون رشد طولی یاخته را بیشتر می کند. دقت کنید که رشد طولی یاخته به معنی تقسیم یاخته نیست بلکه همان یاخته رشد طولی در خود پیدا می کند و در نتیجه طول ساقه بیشتر می شود.

از ویژگی های دیگر اکسین ریشه زایی هست. یعنی در گیاهان و ساقه ای از یک گیاه که ریشه وجود ندارد اکسین باعث تشکیل ریشه می شود.

در بررسی روش های مختلف تکثیر غیرجنسی گیاهان گفتیم که در قلمه زدن بخشی از ساقه گیاه را در آب قرار می دهیم و پس از مدتی می بینیم که ریشه تشکیل شده است.

هورمون اکسین باعث این فرایند می شود و در قلمه زدن با استفاده از این هورمون می توان ریشه زایی را بیشتر تحریک کرد.

علاوه بر این موارد اکسین در تشکیل میوه های بدون دانه و درشت کردن میوه ها نیز نقش دارد.

دانه در نتیجه لقاح بین زامه و تخمک به وجود می امد و پس از ان از رشد بخش های مختلف تخمدان یا گل میوه تشکیل می شد. با استفاده از اکسین می توان میوه هایی بدون دانه به وجود آورد.

 

دانشمندان بعد از این که از ترکیب اکسین مطلع شدند اقدام به تولید ان در محیط آزمایشگاهی کردند.

ویژگی که این هورمون دارد این است که گیاهان دولپه را از بین می برد. به همین خاطر کشاورزان می توانند در مزارع گندم خود این هورمون را پخش کننده تا علف های هرز و گیاهان دولپه ای از بین برود.

عامل نارنجی نوعی ماده بود که از ترکیبات اکسین تولید شده بود و به عنوان سموم کشاورزی استفاده می شد.

علاوه بر این در جنگ جهانی ایالات متحده از این عامل نارنجی برای از بین بردن جنگل هایی که محل استتار سربازان ویتنامی بود استفاده میشد.

سرطان و تولد نوزادان با نقایص مادر زادی از عوارض استفاده از عامل نارنجی محسوب می شود.


سیتوکنین: سیتوکنین باعث تحریک تقسیم یاخته می شود و به همین خاطر میزان تقسیم در یاخته های گیاه افزایش پیدا می کند و در نتیجه جوان تر می ماند.

در واقع سیتوکنین پیر شدن اندام های هوایی گیاه را به تاخیر می اندازد که می توان با افشانه کردن این هورمون بر روی میوه و اندام های هوایی گیاه پیر شدن آن ها را به تاخیر انداخت.

به هورمون سیتوکنین هورمون ساقه زایی نیز گفته می شود و باعث ایجاد ساقه های جدید و همچنین تشکیل ساقه در سلول های تمایز نیافته در محیط آزمایشگاهی و فرایند کشت بافت می شود.

رمز گردانی:

از حرف س که در ابتدا سیتوکنین و ساقه زایی وجود داره میتونین استفاده کنین و راحت تر به یاد بسپارید!

 

فرایند چیرگی راسی: در گیاهان جوانه هایی که در راس ساقه وجود دارد مانع از رشد زیاد جوانه های جانبی می شود که به این پدیده چیرگی راسی می گوییم. در واقع چیرگی راسی اثر بازدارندگی جوانه های انتهایی بر روی جوانه های جانبی می باشد.

  • چیرگی راسی چرا به وجود می آید؟

در راس ساقه گیاهان هورمون اکسین وجود دارد. این هورمون با حرکت از راس به سمت جوانه های جانبی مانع از رشد جوانه های جانبی می شود.

زمانی که راس ساقه را برش می دهند متوجه می شوند که میزان هورمون سیتوکنین در جوانه جانبی افزایش و هورمون اکسین کاهش پیدا می کند و در نتیجه شاخ و برگ های جانبی در گیاهان بیشتر به وجود می آید.

دانشمندان برای اطمینان از این پدیده بعد از قطع نوک ساقه در محل برش مقداری اکسین قرار دادند و متوجه شدند که رشد جوانه های جانبی متوقف و یا کم شده است.


جیبرلین: جیبرلین نیز همانند اکسین و سیتوکنین جزئی از تنظیم کننده های رشد محسوب می شود. این هورمون در رشد طولی یاخته ها و تقسیم آن ها نقش دارد و در نتیجه باعث رشد طولی ساقه می شود.

همچنین جیبرلین در رشد دانه و تولید میوه نیز نقش دارد. از جیبرلین برای تولید میوه های بدون دانه و درشت کردن دانه ها نیز استفاده می شود.

اولین این هورمون گیاهی توسط دانشمندان ژاپنی که بر روی دانه رست برنح تحقیق می کردند کشف شد.

دانه رست برنج زمانی که به قارچ جیبرلا آلوده میشد رشد طولی ساقه در آن بیش از اندازه رخ میداد و در نتیجه ساقه به خاطر استحکام کم روی زمین می افتاد.

پس از بررسی قارچ جیبرلا متوجه شدند که ترکیبی در این قارچ وجود دارد و باعث این اتفاق می شود که به آن جیبرلین گفتند.

  • جیبرلین چگونه باعث رشد غلات می شود؟

زمانی که رویان غلات می خواهد رشد کند جیبرلین از رویان ترشح می شود.

جیبرلین بر لایه خارجی دانه غلات تاثیر می گذارد و باعث آزاد شدن آنزیم های تجزیه کننده از لایه بیرونی دانه می شود.

این آنزیم ذخایر درون دانه و دیواره یاخته ها را تجزیه می کند.

نشاسته از جمله ذخایر درون دانه است که در اثر آنزیم آمیلاز تجزیه می شود و محصولات حاصل از آن برای رشد رویان استفاده می شود.

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید