جهت اطلاع از شرایط دوره . تماس بگیرید

گیرنده های نور

برای این که ما یه چیزی رو ببینیم باید گیرنده داشته باشیم. اصلا برای این که شما تلویزیون ببینید هم نیاز به گیرنده دارین تا امواج رو دریافت کنه. حتی شما برای این که وارد شاد بشید هم نیاز به گیرنده دارین تا اینترنت داشته باشین! البته گیرنده های خود شاد مشکل داره و با جم شدنش یه هدیه بزرگی می تونن به دانش آموا و معلمین بدن

خب سرتون رو درد نیاریم. حالا شما برای دیدن یه چیزی هم باید گیرنده داشته باشین. بینایی نیاز به نور داره و اگه ما گیرنده های نور رو داشته باشیم میتونیم اجسام رو ببینیم.

خبر خوش اینه که شمایی که دارین این متن رو می خونین قطعا گیرنده های نوری رو دارین که می تونین ببینین. این گیرنده ها بدون پرداخت هیچ هزینه ای در اختیار ما قرار داده شده اما خب بعضیامون قدر نعمت هامون رو نمیدونیم و نا شکری میکنیم.

خلاصه. گیرنده های نور، نور رو دریافت می کنن و به پیام عصبی تبدیل می کنن و اگه این گیرنده ها نبودن کل تشکیلات چشم بی فایده بود چون هدف از شکل چشم ما هم اینه که نور رو متمرکز کنه روی گیرنده های نوری!!! گیرنده های نوری با خوردن نور بهشون تحریک میشن و پیام عصبی تولید می کنن.این پیام در نهایت میره به مغز ما و بعد از پردازش پیام ما چیز خاصی رو مشاهده می کنیم.

گیرنده های نوری به دو قسمت تقسیم میشن:

  • گیرنده های نوری استوانه
  • گیرنده های نوری مخروطی

دلیل این نامگذاری هم شکل گیرنده ها هست باور نمیکنین؟ شکل زیر رو مشاهده بفرمایید:

یه رازی وجود داره در مورد این گیرنده ها. اون اینه که اینا تغییر هویت دادن!!! بله تغییر هویت دادن. اول این گیرنده ها نورون بودن بعد دیدن نورون بودن نونی نداره زدن تو کار گیرنده!

الان گیرنده هستن و اونجور کخه میگن وضعشون توپه توپه!!! اما چجوری اینا تحریک میشن؟

داخل گیرنده هایه تعداد مواد حساس به نور وجود داره که تا نور بهشون میخوره تحریک میشن و داد و بیداد که نور رسید!!! بعد از این تحریک شدنه پیام عصبی تولید میشه و میره به سمت مغز!

خب! هر کدوم از این گیرنده ها هم ویژگی های خاصی دارن. مثلا گیرنده استوانه ای تو نور ضعیف تحریک میشه از اون طرف گیرنده مخروطی در نور قوی تحریک میشه. تو جدول زیر براتون همه اینا رو نوشتیم:

 گیرنده های نوری استوانه ایگیرنده های نوری مخروطی
محلشبکیه چشمشبکیه چشم
ماهیت نورون تغییر یافته نورون تغییر یافته
محل قرار گیری مواد حساس به نوردندریتدندریت
نحوه تحریکدر نور کمدر نور زیاد
وظیفهدید شبانهتشخیص رنگ و جزئیات اشیا
طول آکسونکوتاهبلند
طول دندریتبلندکوتاه
مقدار مواد حساس به نورزیادکم

 

مطالب بیشتری بخوانید ...

ایمنی
zistbama

خطوط دفاعی بدن

اگه فک میکنین که خطوط دفاعی رو فقط تو بازی فوتبال میبینین سخت در اشتباهین! بدن ما هم سه لایه خط دفاعی داره که جوری

ادامه مطلب »
درسنامه ها
zistbama

شیره لوزالمعده

تو این پست آموزشی بزرگ ترین درسنامه مربوط به شیره لوزالمعده رو که مربوط به کنکور و درس و مشق شما هست رو میخایم ارائه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید